Nr. 16. Čiurlionis ir Debussy

 

Tai buvo visiškas atsitiktinumas, kad Čiurlionis ir Debussy rašė „Jūrą“ vienu metu. Debussy savąjį kūrinį vadino trimis simfoniniais eskizais, jį baigė 1905 metais. Čiurlionio „Jūra“ pabaigta kiek vėliau, 1907-aisiais, ir tai yra vienos dalies simfoninė poema. Čiurlionio veikalo apimtis yra kone dvigubai ilgesnė, tačiau muzikos kalbos požiūriu tai gerokai konservatyvesnis kūrinys, negu labai novatoriškas Debussy opusas. Čiurlioniui rūpėjo parašyti pilnavertišką štrausišką simfoniją, ir jis tą padarė.

Tačiau verta atkreipti dėmesį, kad tuo metu Čiurlionis jau keletą metų komponavo absoliučiai kitokios stilistikos ir sandaros fortepijoninę muziką, tikrai tolimą jo simfoninės „Jūros“ pasauliui. Visai netrukus – 1908 metais – jis sukūrė visiškai kitonišką triptiką fortepijonui, pavadintą „Marės“, nors redaktorių ir pervadintą į „Jūrą“. Štai tos „Marės“, ko gero, turi daugiau bendrumo su Debussy triptiku, negu didžioji Čiurlionio simfonija.

^Į viršų

Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Tekstus galima perspausdinti tik gavus raštišką VšĮ Garsai ir blyksniai leidimą ir privalomai nurodant šaltinį (modus-radio.com).