Nr. 22. Čiurlionis ir Varšuva

 

Netrumpą Čiurlionio varšuvietiško gyvenimo tarpsnį galima perskirti į dvi dalis: XIX amžiaus pabaigoje prabėgusius metus Varšuvos muzikos institute ir gyvenimą bei dailės studijas XX amžiaus pradžioje. Tai labai skirtingi laikotarpiai. Pirmąjį sąlygiškai galima pavadinti brendimo, o gal net naivumo periodu, tačiau antrąjame Čiurlionis pradeda sparčiai kopti aukštyn, veiklą dalindamas į vis individualėjančią muzikos kūrybą ir jį netrukus visiškai pasiglemžusią tapybą.

Beveik 30-ties sulaukusio Čiurlionio meninė kalba ir technika jau visai kito lygio nei prieš keletą metų. Varšuvos aplinka jam daro visiškai kitą poveikį, negu ankstyvaisiais studijų metais pas Noskowskį, kai jam rūpėjo tiesiog parašyti vienokio ar kitokio žanro arba formos pjesę ar ciklą.

Čiurlionio muzika sugeria tuometinės Varšuvos meninio pasaulio aktualiąsias savybes. Ji jautresnė, nervingesnė, tamsesnė ir nepalyginamai įtaigesnė. Spalvų pasaulis, tapybos praktika – visa tai palieka juntamus pėdsakus ir garsų estetikoje.

^Į viršų

Visos tekstų, nuotraukų, logotipų, muzikos, iliustracijų teisės yra saugomos įstatymų. Tekstus galima perspausdinti tik gavus raštišką VšĮ Garsai ir blyksniai leidimą ir privalomai nurodant šaltinį (modus-radio.com).